Elektrická rudla – začíname
Ak zaobchádzate s elektrickou rudlou po prvý krát, je nevyhnutné vyskúšať si manipuláciu s rudlou po schodisku na prázdno, aby ste si vyskúšali správanie stroja v praxi. Podľa objemu, výšky alebo váhy prenášaného predmetu si nastavíte výšku držadla (podľa druhu elektrickej rudle záleží či je toto držadlo výsuvné alebo sklopné) a zafixujete si požadovanú výšku alebo uhol držadla tak, aby vám to pri zaobchádzaní so strojom vyhovovalo.
Ako správne zaobchádzať s elektrickou rudlou?
Svoj náklad presuniete na ložnú plochu stroja, ideálne vždy užšou stranou k sebe kvôli bezproblémovému prechodu cez dvere. Náklad musíte riadne upevniť pomocou popruhu o telo elektrickej rudle a popruh zatiahnuť. Následne elektrickú rudlu s nákladom preklopíte na seba a presuniete sa k hrane prvého schodu. Pred výstupom na schody je nevyhnutné skontrolovať pozíciu oporných koliesok, kedy sú pripravené na prvý odraz od schodu (viď obr. 1) Rukoväť na elektrickej rudli obsahuje tlačidlo, prostredníctvom ktorého sa stlačením a držaním spustí pohyb rudle požadovaným smerom, a zase naopak, ak chcete ukončiť pohyb rudle, jednoducho prestanete toto tlačidlo držať.

Obr.1 – Pozícia oporných koliesok na schode pred výstupom nahor
Výstup s elektrickou rudlou po schodoch
Ak chcete zahájiť výstup, elektrickú rudlu aj s nákladom máte preklopenú na seba s tým, že pevne držíte rukoväť s prstom na tlačidle ovládajúcom pohyb stroja. Následne je nutné vyjsť o 3 až 4 schody vyššie ešte pred celou operáciou, tak aby ste boli v stabilnom postavení (viď obr. 2) Po stlačení tlačidla a zdvihnutí oporných koliesok pocítite prvotnú proti-silu nákladu v tejto pozícii a vašou jedinou úlohou je udržiavať balans celého stroja s bremenom. Tu odporúčame jednou rukou ovládať tlačidlo a druhou rukou zhora držať madlo tak, aby proti-sila neprevážila celý náklad. Ak máte toto zvládnuté, samotná dĺžka výstupu na jedno poschodie je otázkou pár sekúnd.

Obr.2 – Správny postoj pred začiatkom výstupu s elektrickou rudlou po schodoch nahor
Zostup s elektrickou rudlou zo schodov
Ak potrebujete zniesť predmety alebo ťažké bremená zo schodov, tak so strojom pristupujeme k okraju schodu presne v takom istom postavení ako keď sa ide nahor, tzn. ložnou plochou k schodom, tzn. čelom k schodom. V prvom rade vždy musíte dbať na polohu oporných koliesok pričom je nevyhnutné si aj tento úkon nacvičiť na prázdno. Tieto oporné kolieska sa vždy musia odraziť tak, aby sa dve veľké nafukovacie kolesá elektrickej rudle bezpečne dostali na schod nižšie (viď obr.3). Je úplne ideálne, ak si tento úkon zjednodušujete priťahovaním celého stroja k sebe tesne pred dosadnutím týchto dvoch nafukovacích kolies na schod nižšie a teda tieto kolesá sú v dotyku ako keby celého profilu schodov počas zostupu.

Obr.3 – Pozícia oporných koliesok pri zostupe elektrickej rudle nadol zo schodov
Brzdný systém
Niektoré modely elektrických rudlí sú vybavené brzdným systémom, ktorý sa aktivuje alebo deaktivuje nohou, čo v praxi znamená dve kolieska, ktoré sa pri zostupe zo schodov dostanú na okraj schodu a nedovolia zísť, resp. zosunúť sa s nákladom zo schodov. Tento systém predstavuje perfektný bezpečnostný prvok a vy máte plnú kontrolu pri manipulácii (viď na obr.4).

Obr. 4 – Brzdný systém, ktorý zabráni zísť s elektrickou rudlou zo schodov
Bezpečnostné pokyny pre používanie elektrickej rudle
Vždy sa musíte uistiť, či už idete so strojom nahor alebo nadol, že na schodisku alebo medziposchodí nie sú nežiaduce predmety alebo prekážky (často to bývajú rôzne kvetináče alebo botníky) a takisto si musíte dávať veľký pozor na pošmyknutie, takže odporúčame si vždy obhliadnuť schodisko vopred a zároveň používať vhodnú obuv, ktorá sa nešmýka. Je nutné mať na pamäti, že prenášané bremeno má svoju váhu a vždy existuje potenciálne riziko vášho pošmyknutia, preváženia nákladu, alebo skĺznutia nákladu (zo schodov) napríklad pri nepozornosti. Preto musí obsluhujúca osoba za každých okolností vždy zabezpečiť, aby sa pod nákladom nenachádzali žiadne osoby.
Zhrnutie
Elektrické rudle sú nenáročným pomocníkom pri manipulácii s bremenami a po bližšom oboznámení so strojom ich dokáže ovládať naozaj skoro každý aspoň priemerne fyzicky zdatný človek. Prenechajte túto fyzicky náročnú prácu technike, ktorá je tu na to, aby pracovala pre vás. Vašou jedinou úlohou je túto techniku správne ovládať, tzn. mať správny stabilný postoj a držať rovnováhu s celým nákladom. Pre ešte lepšiu predstavu si pozrite náš obsah na sociálnych sieťach či už na Facebooku, Instagrame, alebo na TikToku.